![]() |
Problem, perronger blev spår
2 bifogad(e) fil(er)
Mitt TS09 krånglar igen. Nu är det att allt röd markerat (se bild) har antingen byts ut mot aurans '09 spår, andra objekt har helt enkelt försvunnit. När man ska välja den saken som försvunnit kommer den inte upp på förhandsgranskningsfönstret och går heller inte placera.
Jag har inte ändrat något utan när jag startade denna banan så vad det helt enkelt bara så som jag ha beskrivit ovan. Någon som vet om man kan rädda det eller något liknande? |
jag har också haft problem med dne versionen av STW plattformsspline. fast för mej gick alla pussel bitar ramper osv tillbacks till ursprungsform varje gång jag sparat o ladat banan:vetej:
|
Vissa saker är visst inte gjorda för 09:an?
|
På STWs sida för download av plattformspaketet står det att det är gjort för trs2004 och trs2006.
|
Det har ju fungerat utmärkt så länge jag har haft TS09 så man tycker att det borde fungera nu oxå.
|
Citat:
I TS2009 (inte i 2006 heller) ska man inte skriva t.ex 0_3_1 utan utelämmna strecket och ersätta det med ett mellanslag, alltså 0 3 1. Jag kör både 2006 och 2009, och grejorna funkar klockrent i båda. Viktor: tyvärr vet jag inte varför det spökar för dej. Normalt sett lägger TS2009 ut ett "exampeltrack" i stället för en spline när man saknar något kuid som är en spline. Men det verkar ju inte vara så i ditt fall om det har funkat förut. Ett alt. är ju att prova att inst. om plattformspaketet och se om det löser problemet. |
Ska testa detta Ekan. Men har även upptäckt att det nästan är allt som jag har lagt in från ST 04/05.
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:23. |
Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009