![]() |
Bara Sverige?
Hej Bengan och benkegbg hur gör ni era kartor? Kan man bara göra över Sverige. Jag skulle vilja göra en Skottlandskarta.
|
Inga problem med Skottland. Gå in i Forum/Landskapsdesign I tråden Realistiska landskap för 2004 och DEM finns inledningsvis länk till Emges fina tutorial. Värdefulla tips finns i tråden Realistiska landskap för ts9000 (skall nog vara 2009...). I Hog, var? finns länk till Hog. Latitud och longitud bjuder Google på - http://itouchmap.com/latlong.html
När du har läst allt det här och ändå har problem kan du återkomma till Forum. I övrigt bjuder jag på en bild från Dumfries |
Inget Skottland
Det här fick jag inte till att fungera. Programmen har ändrat sig sedan manualen skrevs. När jag skall starta Radio Mobile saknas rmwdlx32.dll fast den finns i samma mapp. Flytta den till Windows/System32 mappen hjälper inte.
|
Helt rätt att flytta filen till system32. När du installerade Radio Mobile skulle några små apostrofer tas bort i villkorstexten i installationsprogrammets inledning. Har du gjort det?
Manualen är för 2004. Har du senare versioner läs tipsen i trådarna ovan. Manualen för 2204 är i stort sett giltig fram till att du skall lägga in bilderna i Hog. Då sker förändringar. Tycker du att det är för krångligt att kopiera och klistra in vatten, så hoppa över det. Återkom och rapportera. Nisse |
1 bifogad(e) fil(er)
Fick inte Radio Mobile att fungera så jag bytte till benkegbg skånebana och Danmark ost. Men jag lyckas inte sätta ihop dem i TS2010. Jag kommer hit, se bild.
Bifogad fil 36591 Vad skall jag göra nu? Tidigare försök har bara lett till att spelet går ner. |
Citat:
|
Hej!
Som Error-texten säger. Du kan inte foga samman två rutter med samma namn. Om du skall lägga ihop två rutter i Trainz 2010 så måste du ändra namn på dessa. Du gör det i "layer"-menyn. Kalla den ena banan för exvis Skånebana istället för Route-layer och den andra för Danmark Ost. Sedan kan du merga ihop dessa till en bana. Hälsningar EDIT: Hoppsan så snabba vi är båda två:grin: |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:41. |
Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009