Svenska 3D-Tåg - Forum

Svenska 3D-Tåg - Forum (http://www.e-buzz.se/forum/index.php)
-   3D-design - Trainz (http://www.e-buzz.se/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   A-3 (http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=29095)

lan 2011-02-13 12:32

A-3
 
4 bifogad(e) fil(er)
Börjat projektera nästa stora umaning, snöslungan A-3. Har en idé att göra animerad snö och snö-plymen som rök-effekt. Får se hur det går? I allafall lagt upp "byggboxar" på både in- och utsida.

Vet någon vad denna typ av boggi heter på svenska? På am. engelska heter den "arc bogey" men jag tror inte den heter "bågboggi" på svenska. Nån som vet?

korvtiger 2011-02-13 18:59

Det namnet jag kan hitta är "Diamond-typ". Dock så har du glömt en stötta under lagerboxen, som syns lite otydligt på ritningen.
Det finns en annan liknande typ (men med annat arrangemang på stålstöttorna) som heter arcbar, vilket bland annat använts på de Amerikanska snöplogarna som SJ hade.

lan 2011-02-13 20:10

Tack Korvtiger,
jag tror det var "arc bar" boggier på A3, har sett det nämnt nånstans, dom här slungorna byggdes nog efter amerikansk-kanadensiska förebilder. Vi får forska vidare!

lan 2011-02-13 20:17

110213 Vagnkorgen
 
1 bifogad(e) fil(er)
Bara så ni inte tror att jag tittat på Melodifestivalen och avlidit av sviterna, skickar jag med en bild på vagnkorgen i nuläget. Boggin finns redan men kan behöva justeras? Själva slungan blir ju en separat animerad mesh som hängs framtill (funderar om den skall fästas i a.bog0?). Panton finns redan också.

marmar 2011-02-14 08:24

Snyggt!!:applad::applad:

lan 2011-02-14 18:02

110214 Elektrisk snöslunga A-3
 
3 bifogad(e) fil(er)
Hej,
för att komma i stämning kan ni ju titta på detta reportage, visserligen ångdriven slunga, men miljön är samma, snö i mängder, Trafikverkets problemobjekt nummer 1 idag:

http://www.storumansajten.se/FOTOALB...SNOSLUNGA.html

Sen några bilder på mitt bygge i dagsläget, en del skavanker kvar att rätta till men det går i alla fall framåt!

Rasmus96 2011-02-14 18:09

Mycket snyggt med sånna lok så kommer det aldrig bli förseningar i trafiken på banorna :)

lan 2011-02-14 21:14

110214 natta!
 
3 bifogad(e) fil(er)
Har fått A-3 på spåret men med många fel. Inte så säker på om jag håller på detta vansinne länge till!? Det finns ju annat i livet än bara problem, En sista bild "på spåret" på ett tag! Sen tar jag "time-out" ett par veckor! Vi ses kanske till våren?

spyfrog 2011-02-14 22:48

Citat:

Ursprungligen postat av lan (Inlägg 229867)
Har fått A-3 på spåret men med många fel. Inte så säker på om jag håller på detta vansinne länge till!? Det finns ju annat i livet än bara problem, En sista bild "på spåret" på ett tag! Sen tar jag "time-out" ett par veckor! Vi ses kanske till våren?

Har du verkligen tänkt över detta? Vi gillar det du gör och kom ihåg att det inte finns något annat på TV förutom Melodifestivalen och då är väl ändå Trainz fel att föredra??? :grin:

Rasmus96 2011-02-14 22:50

Mycket snyggt en fråga bara kommer du bygga lite nyare tåg sedan elller bygger du bara nytt? Fast det är ju roligt med gamla tåg också :)

lan 2011-02-15 14:52

110215 Insnöad!?
 
1 bifogad(e) fil(er)
Har satt på smoke-effects i ett försök att efterlikna snö-plymer men hur jag än gör blir snön med svarta sorgkanter, synd om det inte skulle gå! Nån som vet?
Sen skall jag fundera på nån metod att få ett tjockt snötäcke att försvinna efter slungan. Tror det behöver skriptas för att fungera? Har en idé att göra en snöspline i 5-10 m bitar som sjunker ned snett mot slungan när den går över det partiet. Nån som försökt sånt här tidigare?

leoj 2011-02-15 15:19

Går det inte att ändra (motsv)
Kod:

color 100,100,100,200
så den blir vit?

rely 2011-02-15 16:21

Citat:

Ursprungligen postat av Rasmus96 (Inlägg 229882)
Mycket snyggt en fråga bara kommer du bygga lite nyare tåg sedan elller bygger du bara nytt? Fast det är ju roligt med gamla tåg också :)

Om du du skulle fråga mig så skulle jag säga att de loken som byggdes innan 1960 är ren konst! Ånglok, ellok samt diesel lok! Grymt vackra allihopa.
Visst dem nya är ju fina på sitt sätt men det är inte samma sak som om T.X en E10 skulle rulla längs någon linje med ett timmer tåg eller något liknande.

leoj 2011-02-15 16:31

aaargh!
Efter ca timmes letande, så har jag hittat programet som du kan göra egna typer av partiklar med..
tog sin tid, men här är länken
http://www.auran.com/TRS2004/downloa...n/Twinkles.zip

Så, lättast är väl att göra en helt egen typ av rök :)

lan 2011-02-15 17:11

Citat:

Ursprungligen postat av leoj (Inlägg 229918)
aaargh!
Efter ca timmes letande, så har jag hittat programet som du kan göra egna typer av partiklar med..
tog sin tid, men här är länken
http://www.auran.com/TRS2004/downloa...n/Twinkles.zip

Så, lättast är väl att göra en helt egen typ av rök :)

Tyvärr leoj, så hjälper det inte att ändra color (har satt det till 255,255,255,255), blir ändå svart i kanten. Twinkles har jag redan men jag kommer inte tillrätta med det. OK jag kan göra snöeffekter med det men dom blir lika sorgkantade och dessutom lyder dom inte gravitationslagarna!
Försökt med ditt förslag till "snö"-vagnar men det ser för tokigt ut! Enda chansen är nog splines som svenolov skulle kunna få snöslungan att "äta upp".


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:13.

Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009