Visa ett inlägg
Gammal 2009-12-25, 16:29   #7
Bombardier Train
Tidigare Ruben
 
Reg.datum: Oct 2008
Ort: Stockholm
Inlägg: 2 907
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Wasso Visa inlägg
Okej. Men jag har exporterar i Alpha Channel... Nja, texten är så lik orginalet get går... Och jo, det är Djurgårdslinjen
Jag har för mig att TgaTool fungerar så här att om man först har exporterat sin repaint som "Ace no Alpha", och sedan ändrar sig och vill exportera som Ace Alpha channel så raderas den gamla Alphakanalen, så man måste göra en ny. Jag har iaf för mig att det är så, men rätta mig om jag har fel. Om inte den där Alphakanalen finns så blir det som det är för dig, Wasso, dvs otransparanta fönster.
Om den saknas, så rekommenderar jag att du laddar ner original-RCn igen (från Banbyggarna antar jag?) och kopierar Alphakanalen från original och klistrar in den i alphakanalen som finns till det RC-lok som du har målat om.
Glöm inte att därefter exportera som Ace Alpha channel, eller Ace trans. Vilken man ska välja brukar skilja sig.
Hoppas bilden är till hjälp.

Lycka till!
Bifogade bilder
Filtyp: jpg Alpha_Channel-help.jpg (185.3 KB, 124 visningar)
__________________
//Bombardier Train



Senast redigerad av Bombardier Train den 2009-12-25 klockan 16:40.
Bombardier Train besöker inte forumet just nu   Svara med citat