Visa ett inlägg
Gammal 2010-09-04, 20:32   #5
Bengan
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Nils Blid Visa inlägg
Glöm ovanstående - inser att det nog inte går.

Men stora problem har dykt upp. Av ett 30-tal försök har jag lyckats en (1) gång få ner Map properties korrekt. I övrigt bara gråa rutor. Har tagit ner Radio Mobiles nya program.
Den enda gången jag lyckades installerades programmet perfekt i 2009. Dock hade jag nog navigerat en aning fel och hamnade i en skärgård, omöjlig att identifiera. Karta är nödvändigt. Men Radio Mobile har ändrat Picture properties. Man kan i, Merge pictures, välja mellan: Internet Landsat World - Internet OpenStreet - Land Cover - ADRG CADRIG. Kan någon tipsa vilken som är den rätta?

Nisse Blid
Hänt lite ändringar sen emges gjorde manuallen. Kände inte heller igen mig, men efter lite olika prov. Så kör jag med Internet OpenStreet maps. Om det är rätt, vet jag inte. Men jag tycker att det funkar för mig, så här långt.
Bifogade bilder
Filtyp: jpg Image1.jpg (241.3 KB, 85 visningar)
__________________
Bengan
Bengan besöker inte forumet just nu   Svara med citat