Visa ett inlägg
Gammal 2011-01-17, 10:04   #5
lan
Veteran
 
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av leoj Visa inlägg
Lite fler bilder funna:
http://www.historiskt.nu/normalsp/st..._riksgr_3.html
Om man ser där så sitter strömmen mellan loken på samma sida, och inte som på din modell tvärs över.
Även om man tittar på gallret så sitter de på annan plats/form. Detta verkar finnas många olika modeller, för om du tittar i inlägget ovan så syns där en tredje modell. (om du bläddrar bland bilderna)

Kolla även stömavtagaren.. Kontaktytan där ser lite "tillbaka lutat" ut, dvs den är inte rak, utan lite böjd. Samt att den även ser lite bredare ut i toppen än din

Men längtan efter att denan ska börja rulla på någon bana är stor
tack för allt du gör

Jämför med Of lokets strömavtagare, i toppen på den så sitter allt rätt tajt (dvs själva ramen mot det som ligger an mot konaktledningen)
Tack leoj!
Skall kolla allt detta men vad värre är är loket på tok för brett, överstiger lastprofilen med bred marginal (18,4%). Antagligen har jag alldeles i början av misstag lyckats skala up min backdrop på bredden och märkte det först igår kväll. Men nu har jag skalat tillbaks det till rätt bredd!

Återkommer när jag tittat på dina punkter:
__________________


"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti
LAn
lan besöker inte forumet just nu   Svara med citat