Visa ett inlägg
Gammal 2002-12-23, 21:38   #4
emges
Senior Member
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Göteborg, , Sweden.
Inlägg: 1 830
Standard

Några regler som jag brukar följa i Trainz, men jag är verkligen ingen expert på det här. Tänk på att signalerna är rätt långt från verkligheten ännu i Trainz.

För det första skall dom rent tekniskt i Trainz sitta framför levern vid en växel. Annars kan AI:n tydligen få problem. Man skall heller aldrig placera dom direkt I en splinepoint. Innan rekommenderas.



Sen finns det just nu i princip bara 2 olika signaler i Trainz, med och utan försignalering (dvs med och utan gult ljus). Dom utan försignalering tycker jag passar bäst på sträckor där det är långt till nästa signal. Eftersom Trainz banor oftast är rätt korta behövs dock försignalen nästan alltid har jag märkt.

Båda dvärgsignalerna har försignalering (stämmer dock inte helt med verkligheten, dom är lite speciella). Huvuddvärgsignalen tycker jag passar bäst vid in och utfarter till växlingsområden, den andra inne i själva växlingsområdet.


/Mats
emges besöker inte forumet just nu