Låt mig kasta in en brandfackla här i diskussionen genom att komma med ett enkelt påstående: REKLAM. Synlighet. Tillgänglighet.
Om du inte SYNS så finns du inte. Detta forum är litet med få användare. Vi behöver profilera oss mer och få in fler användare. Hur ska de hitta hit? Vi måste dra in dem!
Låt mig ge ett litet exempel:
Min modell av DONJ Brandtorn. Den ligger på detta forum och på DLS.
Den är nedladdad 34 gånger från forumet - den är nerladdad 126 gånger från DLS. Jag har inte ens nämnt den på N3Vs forum medan den har en hel tråd på detta forum - ändå så slår alltså DLS nerladdningen med 4ggr!
lans modell av Marierfredsstation är nedladdad över 340 gånger på DLS - hur många gånger är den nerladdad från Dropbox?
Min mening är att vi måste profilera oss mer, upp med våra saker på DLS samt göra reklam för oss på Trainz forum - detta är en liten ankdamm och vi kommer inte att bli fler här om vi sitter och spekulerar här.
Så, tänt var det här.