Visa ett inlägg
Gammal 2012-05-17, 09:30   #9
baloo406
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2010
Ort: Skåne, Linderöd
Inlägg: 510
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Nils Blid Visa inlägg
Baloo: Menar du att du jobbar endera i route, endera i session? Kan man göra så? Vad händer sen? Lägger du ihop lagren enligt Benkegbgs modell?
Det stämmer Nisse antingen jobbar jag ett route lager eller i Ett sessions lager.

Om du tittar på bilden under,

Pilen som där står route på.
Alla lager som ligger i denna delen tillhör routen. Alltså dom som är namngivna, Jn stn detaljer, Brädgård osv. Den översta som finns och är namngiven route-layer. Är det lager som finns när man börjar på routen från 0.

Pilen som där står session på.
Alla lager som finns är tillhör sessionen.
Som du ser finns här bara 2 st än. Session-layer är det som finns från början. "Tåg" är ett som jag lagt till.

Session-layer är också en annan färg på än dom andra. Och det är för jag makerat detta.
Vilket innebär. Om jag gör något i på bannan med det, eller något annat lager makerat. Så hamnar allt jag gör i detta lager.
Om du sätter ut ett hus, eller bygger en ny bansträckning. Vad du än gör hamnar det i just det lager som är markerat.

Och längst till vänster vid varje lager. Finns där ett öga och ett hänglås.

Om hänglåset är markerat (det blir vitare, och ser låst ut) Så kan du inte göra något i det lagert, om man av misstag skulle markera det. Vilket är bra om man skall läga till små detaljer och annat på en station tex, precis som benkegbg skrev.

Som du ser på det session-layer som är markerat, är hänglåset öppet. Vilket innebär att jag kan arbeta i det.

Det lilla ögat som också finns där (inom den gula ringen). Har funktionen, att markera du det så ögat försvinner. Så döljs det lagret på routen. Därför är det viktigt att när du sparar. Måstealla lager vara synliga.

En sak till som kan ställa till det är.

När du startar Trainz och går till serveyor. Så kommer ju routes upp först(2:abilden). Om du då trycker på "edit route" i menyn så är alltid route-layer markerat i serveyor. Och inga lager som du arbetat med i sessioner finns med.

Går du till Session(3:e bilden) och börjar jobba från den menyn. Så är sessionlagert markerat när du börjar jobba i där i från.

Sen lägger jag ihop lager inom routen. När jag anser att just den delen är färdig. Annars kan det bli en lång lista i menyn.

Där finns en manual gjord om lager. Av en kille som heter Russel White. Den är på engelska. Och du kan hitta den här http://www.mediafire.com/?99co0gmv5z4r9r1

Hoppas du blivit lite klokare på det här.
Bifogade bilder
Filtyp: jpg baloo406_20120514_0000.jpg (133.8 KB, 98 visningar)
Filtyp: jpg route.jpg (97.0 KB, 98 visningar)
Filtyp: jpg session.jpg (53.3 KB, 99 visningar)
__________________
Bygger numera i Tane /Björn

Senast redigerad av baloo406 den 2012-05-17 klockan 10:57. Anledning: stavfel
baloo406 besöker inte forumet just nu   Svara med citat