Visa ett inlägg
Gammal 2004-05-14, 08:38   #6
sigtpe
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2004
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 15
Standard

Roligt med ett nytt fint lok! Det är just vad man saknat, ett svenskt litet växlingslok.

Måste bara kommentera ett par märkliga saker man kan se på Bergaryds bangård. (Har faktiskt inte tänkt på det när jag åkt runt på dagens version. Har det tillkommit fler signaler...?) Om det nu finns en ny BHJ-version på gång kankse detta kunde vara något att diskutera:

- Det är mycket signaler på bangården, men ändå är växlarna endast lokalt (manuellt) omläggningsbara. Så ser det inte ut i verkligheten. Hade det endast funnits en signal vid infarten mot bangården, men sen inga signaler inne på själva bangården hade det inte varit konstigt med lokalomlagda växlar.

- De två signalerna närmast loket står i fel ordning. Det är mycket sällsynt med två signaler som står så tätt med lampsidorna emot varanda. De bör stå "rygg-i-rygg" istället. (Det gäller även två signaler lite längre bort till vänster.) Signalerna står ju egentligen i samma punkt men i var sin riktning. Ordningen beror främst på förreglingprinciper, men också även sikten påverkas. (Kanske signalerna placerats så på BHJ för att lösa signaltekniska klurigheter i TRS2004...?) Om det varit ett enkelspår hade de förstås stått på var sin sida om spåret och då hade det ju inte varit något att tala om.

MVH
Tobias
sigtpe besöker inte forumet just nu   Svara med citat