Hallå!
Ja, det känns som om det saknas vissa steg i den där guiden. Kanske man ska ha mer förkunskaper först.
I alla fall så har jag satt b.r.load01 till -1000m i första rutan, därefter botten på vagnen och sista rutan vid full last. När jag sänker ner b.r.load01 så följer ju även Load01 med eftersom dom är länkade. Detta blir ju .kin-filen.
När det däremot gäller .im-filen så vet jag inte ifall jag även där ska sänka Load01 till -1000m. Jag provade det, och då blev vagnen knappt synlig i prewiew-rutan i Surveyor. Det verkade som om vagnen och Load01 blev ett enda 1km stort objekt med vagnen överst och Load01 i botten. Nu har jag Load01 på 0 meter men då ligger den som sagt på spåret under vagnen direkt jag startar Surveyor, trots att vagnen är olastad.
Jag ska prova ditt tips med att höja b.r.main. Tack så mycket för all hjälp. Förhoppningsvis så ska det gå bättre nu.
mvh .... Mats
EDIT: DOH! Jag är så Dum!

Hittade felet nu. Jag exporterade Load.im UTAN Dummies. Trodde att dessa endast behövdes i animeringen. Nu fungerar det.