Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Scenarios och scripts

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal Igår, 18:20   #25
blomsson
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Vingåker
Inlägg: 356
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Otto Visa inlägg
Jag har efter ett halvår i fritidstugan startat upp min bana i Trainz2019 som i våras fungerade bra. Jag har där rätt många av Blomssons vägskydd, men alla utom ett fungerar inte längre.
Det som hänt är att alla Track Circuit Detector har tappat sin spårledningstillhörighet. Är detta något fel som någon känner till?
//Otto
Synd att problem som hittas inte skrivs i den forumtråd som finns till för sådant och som nämns i ett tidigare inlägg!!

Eftersom frågan nu är ställd i denna tråd blir jag tvungen att svara här också!

Jag är inte säker på vad du menar med spårledningstillhörighet och i vilket sammanhang?
Är Track Circuit Detector spårlogiken eller den inbyggda eller min variant?
Visas det några felmeddelanden?
Ibland kan det finnas information hos objekten vad som saknas eller är fel.

Det finns några fel listade i vägskyddsmanualen.

Vägskyddssystemet är ju dynamiskt och länkningen mellan objekten sker alltid när banan startar upp, baserat på typ av objekt och deras namn.
De gånger som jag har fått problem med länkning av objekt (databasfel hos spårlogiken) är när vissa bibliotek/objekt blivit "faulty" när jag håller på och arbetar med signalsystemet, även fast jag inte förstår varför, för det finns inget direkt samband mellan objekten.
Dessa fel borde inte hända för en vanlig användare, teoretiskt kan det ju dock ske om objekt som används av väggskyddet är "faulty".
När det sker för mig så måste jag oftast starta om Trainz (i mitt fall T:ANE) ibland kan det räcka att starta om banan eller välja en bana utan mina objekt inlagda.
I värsta fall kan "database repair" behövas, men då borde det finnas fel på flera objekt, jag har inte gjort något sådant på månader, kanske år!

Mer information och bilder skulle underlätta!

mvh
Håkan
__________________
Fd. signalreparatör på Banverket. Sjukpensionär bla pga Aspergers syndrom.
Använder numera T:ANE på en iMac (Retina, 27", -15), 24GB, OSX Sierra 10.12.6 (25/9-17)
Hemsida för nedladdning av mina objekt: https://blomsson4073.se/index.html
blomsson besöker forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:22.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009