![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
Registrera | Members Area | FAQ | Medlemslista | Community-ware/Modell-shop | Sök | Dagens inlägg | Markera forum som lästa |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#1 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Jan 2005
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 809
|
![]()
Auran har just släppt ett verktyg som skall lösa en del av de problem vi haft med att sortera listor i surveyor efter nyckelord.
Programmet går igenom databasen och lägger till sökord som angetts till kännda skapare. Man kan även enkelt själv lägga till sökord genom att öppna AKI.TXT i ~\Auran\TRS2006\Bin mappen efter man installerat verktyget. Syntaxen som används är ContentCreatorID=Keyword, där ContentCreatorID är skaparens IDnummer (första delen av hans kuid). Det går att använda flera nyckelord om man separerar med ; emellan. Observera att man får INTE använda mellanslag eller punkter och liknande! Exempel: 189041=deskgrunt;minasaker Sen går man in i surveyor och lägger till de sökorden genom att klicka Filter ikonen och spara ett nytt sökord. Ni hittar mer info här: http://forums.auran.com/TRS2004/foru...errerid=125408 Eller ladda hem direkt här: http://216.97.124.247/AKI/AKI%20Setup.zip Kan vi samla alla STW's skapares kuid här så vi lägger till dessa i listan? Vore bra så kan vi använda STW regionen i surveyor sen.
__________________
/MVH Patrik ![]() |
![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|