Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > 3D-design - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2011-01-17, 16:44   #23
leoj
Medlem
 
Reg.datum: Sep 2002
Ort: Stockholm, Sweden
Inlägg: 1 430
Standard

Stackars lok, kan inte vara så bra med massa överbredd, kan göra ont att träffa saker vid sidan av spåret.

Titta vad fin den blev

Om det är en Oa eller Ob låter jag vara osagt, de lilla man hittar om man googlar efter det är att de är något i elsystemet som skiljer dom åt.
Boken Svenska ellok kanske ger svar på vad skillnaden är.

Om jag får fortsätta vara lite fundersam, så undrar jag om de vita isolatorerna går att få till snyggare. Man lär väl behöva LODa desas då. Men hade varit kul att få dom att se mer "vågiga" ut (jmf. mot http://www.modelltag.se/download/fil...1159&mode=view (fler bilder: http://www.modelltag.se/viewtopic.php?f=34&t=144), tror de är samma strömavtagare)
__________________
/Leoj
Jaudidamdamdubidamdam
leoj besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:36.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009