Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Landskapsdesign - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2006-08-26, 11:02   #6
Tomas
STW-member
 
Reg.datum: Oct 2001
Ort: Vännäs
Inlägg: 2 073
Skicka ett meddelande via MSN till Tomas
Standard

bryggstolparna är till för att placera morabryggor på, inte sättas på det viset som ensamma stolpar (men givetvis fritt att göra som du vill).

Enfas/trefas hög/låg hjälpkraftsplines är gjorda för höjden på linjestolparna, inte bryggstolparna. Att det finns hög/låg version av dem är bara så man av bekvämlighetsskäl slipper justera åt ena eller andra hållet vid utplacering.

På moderna banor i verkligheten används 335 stolpar, 275 på äldre (också fritt o göra som man vill naturligtvis)

Glöm inte bort min guide om luftledningarna http://www.home.vxu.se/tnonv03/swedishcontentguides/

/Tomas
__________________
Tomas besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:46.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009