Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Övrigt > Off-topic

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2007-09-19, 10:11   #1
Marcus Gustavsson
Tidigare v10
 
Reg.datum: Nov 2005
Ort: Halmstad
Inlägg: 2 513
Standard

det är inte grafik kortet eller anslutningarna, vi har testat med båda portarna för skärmen o testat utan miott nvidia geforce 7 kort, men ingen bild, alla fläktar går i gång i datorn, det gör cd-läsaren med, men det kommer ingen bil till skärmen mer än " no signal"
Marcus Gustavsson besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2007-09-19, 10:21   #2
Rojje
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Jan 2002
Ort: Stockholm
Inlägg: 732
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av v10
det är inte grafik kortet eller anslutningarna, vi har testat med båda portarna för skärmen o testat utan miott nvidia geforce 7 kort, men ingen bild, alla fläktar går i gång i datorn, det gör cd-läsaren med, men det kommer ingen bil till skärmen mer än " no signal"
Innan ni gör något större byte av delar, byt signalkabeln till skärmen. Om ett stift är skadat eller en ledare i kabeln är av kan du få just detta problem. Har ni någon annan dator ni kan låna en kabeln ifrån och se om det fungerar?
__________________

M.v.h Rojje
Rojje besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2007-09-19, 10:55   #3
vfp420b
Månadens bild - Aug 2005
 
Reg.datum: Sep 2002
Ort: Mariannelund, Sweden.
Inlägg: 1 342
Skicka ett meddelande via ICQ till vfp420b Skicka ett meddelande via MSN till vfp420b Skicka ett meddelande via Skype™ till vfp420b
Standard

Håller med Rojje där och kan även fråga om ni kollat om ngn kabel är glapp eller så? Ibland kan ju felen ligga i kablarna, antingen glapp, eller ngn ledare i kabeln som är trasig.
__________________
M.V.H Tobias
år 2014!
------------------------
Kolla gärna in på min lilla sida med järnvägsbilder och en del reportage.
http://tobbebilder.from.eksjo.com/
vfp420b besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2007-09-19, 11:24   #4
Marcus Gustavsson
Tidigare v10
 
Reg.datum: Nov 2005
Ort: Halmstad
Inlägg: 2 513
Standard

vi testade med en annan kabel mellan skärmen och dator, fortfarande " no signal" detta gjorde vi redan i går kväll
Marcus Gustavsson besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2007-09-19, 16:59   #5
Olaf Lindström
Moderator
 
Reg.datum: Dec 2002
Ort: Jönköping
Inlägg: 2 867
Standard

Har du möjlighet att testa en annan skärm så inte någonting vid kontakten på skärmen du kör med är dåligt?
__________________
Mvh: Olaf Lindström, Moderator Svenska 3d-tåg,forumets regler
Olaf Lindström besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2007-09-19, 17:29   #6
Schulz
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2006
Ort: Älmhult
Inlägg: 258
Skicka ett meddelande via MSN till Schulz
Standard

Pröva det som Olaf skrev. Då vet du om det är fel på burken eller skärmen. Pröva med annan sladd där också.
__________________
You'll Never Walk Alone
Schulz besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2007-09-19, 19:01   #7
Marcus Gustavsson
Tidigare v10
 
Reg.datum: Nov 2005
Ort: Halmstad
Inlägg: 2 513
Standard

det är inget med skärmen , när jag flyttade den så kopplade jag alldig ur kablen från skärmen o den e väldigt ny så... min pappa tror det är moderkortet, han skulle köpa ett nytt till mig , han lysnar inte på mina råd så han får väll göra så då...
Marcus Gustavsson besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:54.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009