Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Landskapsdesign - Trainz

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2009-01-17, 16:34   #1
ekankal
Veteran
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
Standard

Tusen tack allihopa för alla tips hittills . Nu har man något att börja med.
Är det nån som har något mer matnyttigt så är allt välkommet. MVH. Ekan
ekankal besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2009-01-17, 17:40   #2
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Bra val tycker jag, för mellan Skövde och Karlsborg ligger den lilla hålan Mölltorp... Och om man kollar in sidan 54, inlägg 13 eller WNJ.se så kan man se hur stations kanske skulle sett ut om banan WNJ någonsin skulle blivit verklighet. Och den är lite verklighet faktiskt. Dels modelljärnvägen WNJ och dels i mitt TRS, vars filer jag lyckades rädda idag, både banan och godsvagnen!

Lycka till med projektet!
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2009-01-18, 15:44   #3
ekankal
Veteran
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av korvtiger
vars filer jag lyckades rädda idag, både banan och godsvagnen!

Lycka till med projektet!
Tackar .
Skönt att höra att det löste sej med datorhaveriet.
Lycka till själv med godsvagnen. Finns ju inte mycket svenskt att tillgå när det gäller dom där "årsmodellerna" av godsvagnar. MVH. Ekan
ekankal besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2009-01-18, 19:52   #4
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Jag har en hel hög med ritningar* och nu när jag räddat den godsvagnen jag har gjort så kan jag ta delar som buffertar, gafflar, hjul och kopplingar från den och sätta på de nya godsvagnerna så går det snabbare att bygga. Sedan så har jag en hel del andra projekt som är både väldigt (till)dragande och vissa är riktigt tuffa.

*http://www.historiskt.nu/rullande/sj..._oversikt.html
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2009-01-19, 15:47   #5
ekankal
Veteran
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av korvtiger
Sedan så har jag en hel del andra projekt som är både väldigt (till)dragande och vissa är riktigt tuffa. ]
Det låter riktigt intressant. Verkar som om hela forumet har hamnat i ett byggsim... ursäkta, byggstim vilket är skitkul. Man får nog hålla med jag tror det var Mazz som skrev..titta nu Fredrik vad du har ställt till med. MVH. Ekan.
PS. Tobias...hör gärna av dej ang bilder/film som du hade från banan.
ekankal besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2009-01-30, 23:20   #6
Victor S
Medlem
 
Reg.datum: Oct 2008
Ort: Helsingborg
Inlägg: 147
Skicka ett meddelande via MSN till Victor S
Standard

Så hur går det med bygget, Ekan?
Victor S besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2009-01-31, 07:54   #7
ekankal
Veteran
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
Standard

Själva bygget har inte kommit så långt ännu. Håller på att söka efter stationshus m.m som ska likna dom efter banan så mycket som möjligt och har faktiskt lyckas hitta en del.
Sen har jag halkat in lite på att, som sealpower säjer, "peta" lite i div. tåg m.m och det är ganska kul, har "petat" till lite vagnar bl.a som kommer för nerladdning så småningom.
Men när jag har fått ihop tillräkligt med underlag till banan lägger jag in en "högre växel" på bygget och då kommer jag att visa bilder här allt eftersom bygget framskrider.
Det är bara ett frågetecken, är sugen på att skaffa TS2009 men då jag har byggt så in i h*lvete mycket i 2006 och att föra över allt till 2009 inte verkar helt problemfritt alla gånger så har man fått lite bryderier. Men men, det löser sej nog, bygga vidare gör jag i vilket fall som helst. MVH. Ekan

Senast redigerad av ekankal den 2009-01-31 klockan 07:59.
ekankal besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:16.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009