Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Landskapsdesign - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2010-08-27, 17:23   #8
LokKalle
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2002
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 535
Standard

OHOJ!

Plötsligt fungerar det hela. Vet inte vad jag gorde för fel. Kanske så enkelt som att jag inte tog med .00 i minhöjd och maxhöjd typ. min 44.00 max 309.00.

I alla fall så vet jag nu hur jag skall göra med detta i ts2009.

Eftersom kartan blir svår att se i surveyor vad gäller vägar och annat så verkar det som om man skall hålla sig till små landskap typ högst 1 mil. Kan vara svårt det med. Kanske skall jag prova med en halv mil för att kunna se detaljerna bättre.

Då återstår att lära sig att använda merge för att få i hop en större bana. Frågan är hur man gör så att landskapen lappar i hop sig som de skall. Menar att varje litet landskap man skapar i SRTM kommer att lappa över varandra eller om man har otur så fattas det en bit.

Några tips om hur man fixar sådant?

Kalle
__________________
KAH
LokKalle besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:36.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009