![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
Registrera | Members Area | FAQ | Medlemslista | Community-ware/Modell-shop | Sök | Dagens inlägg | Markera forum som lästa |
Visa resultat för omröstning: Vill du hjälpa till & utveckla nåt område? | |||
Jag bor i byggområdet & kan tänka mig bygga nåt där.. |
![]() ![]() ![]() ![]() |
10 | 27.78% |
nej , jag bor inte inom området.. |
![]() ![]() ![]() ![]() |
26 | 72.22% |
Antal röster: 36. Du får inte rösta i den här omröstningen |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem
Reg.datum: Jun 2009
Ort: Hisingen
Inlägg: 776
|
![]()
Byggstatus & lite info.
Bygget står för tillfället stilla pga ingen byggtid, men som mål har vi att göra klart PT GBG rutten först, just nu småbygger vi på den men JIV eller nu mera JIS( Järnväg I Sverige- projektet har färdiga sträckor: GBG- Alingsås & GBG- Kållered, de finns färdiga spår ner till Malmö och upp till Stockholm redan nu med de måste dock bytas ut pga snäva kurvor, andra orsaker, landskap mm ska byggas , rutten ska ju bli perfekt eller hur? ![]()
__________________
![]() -En av grundarna- Markus Konduktör på Ringlinien Rangerförare på Spôrvägen ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: Jun 2009
Ort: Hisingen
Inlägg: 776
|
![]()
Efter några månaders väntetid har tråden legat ner men Nu har vi börjat bygga igen, Göteborgs området är klart nu e de Varbergs tur att komma till.. ( dock är inte landskapet ner till Varberg från GBG klart men så här e tanken: GBG- Varberg därefter gör vi Viskadalsbanan därefter mot ( i Borås) mot GBG sen får vi se vart vi fortsätter) Klart just nu: GBG- Falköping..
![]() I morse va de bara 4 spår i Varberg.. nu på eftermiddagen e de mer än spår.. : Bilderna är tagen på Varbergs Central, Den bilden vid 70 skylten är tagen mot Centrum från Viskadalsbanan, längre fram är de slipers av trä.. inte betong..
__________________
![]() -En av grundarna- Markus Konduktör på Ringlinien Rangerförare på Spôrvägen ![]() Senast redigerad av GBGtram den 2011-02-20 klockan 18:56. |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Inlägg: 792
|
![]()
Snyggt!!
![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem
Reg.datum: Jul 2009
Ort: halland Sverige
Inlägg: 319
|
![]()
om ni villl ha hjälp med hur det ser ut långs med spåret ner till malmö kolla på dom här filmerna
http://www.youtube.com/watch?v=fUlK9...eature=related http://www.youtube.com/watch?v=FnbFJ...eature=related
__________________
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem
Reg.datum: Jun 2009
Ort: Hisingen
Inlägg: 776
|
![]()
Sträckan Göteborg - Varberg är på G nu! Igår och idag (när jag hade tid) Har jag byggt neråt mot Kba men Kungsbacka håller jag på och finslipar lite , men spåren slutar precis efter Kungsbacka. Så ca: 4mil räls till så har vi kontakt med Varberg.
Vid sidan om undersöks även alternativt motorljud till Öresundstågen, så de låter lite mer verkligt som X31orna gör i verkligheten. Klart just nu: GBG- Alingsås-Herrljunga-Falköpning GBG- Kungabacka- ( snart Vbg) När de är klart släpper vi troligen JIV och ev. bygger vi till Viskadalsbanan mot Borås samt Spåren mellan GBG via Mölnlycke mot Borås. ![]()
__________________
![]() -En av grundarna- Markus Konduktör på Ringlinien Rangerförare på Spôrvägen ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | |
Veteran
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
|
![]() Citat:
![]() ![]()
__________________
Ekan |
|
![]() |
![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|