Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2013-05-01, 21:51   #10
svenolov
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2004
Ort: Lom - Norway
Inlägg: 1 272
Post

Citat:
Ursprungligen postat av ekankal Visa inlägg
Vad jag vet, så finns det inget annat sätt än att avinstallera spelet, och patcha upp till önskad version igen (+ att spara & kopiera in localmappen igen, etc.).

Har också uppdaterat till SP4 av en speciell anledning, och hade jag inte haft den anledningen, hade jag definitivt gått tillbaka till ver. 3.1 igen, för maken till opålitligt spel som är fullt av div skumma överraskningar hela tiden har jag aldrig varit med om eftrer den uppdateringen.
I.o.f. så lär man sej hur man ska reda ut dom överraskningarna med tiden, men har man otur, kan man förlora en del rutter, sessions, mm, under den "läroperioden".
Men att det har blivit "tröttare" vet jag inte, inte vad JAG har märkt i alla fall.
Tröttare är ett vitt begrepp . Jag menade inte enbart att Trainz skulle bli "långsammare". Men arbetet i Surveyor (bl.a. lagerhanteringen som TS2009 egentligen inte har) har sina fel och buggar, som ni båda antyder. Så SP4 är mest till besvär. TS2010 (v 3.3) har inte dessa problem då användargränssnittet är utformat på ett annat sätt och anpassat just för v 3.3.
__________________
svenolov

I Trainz vet man att det omöjliga är möjligt (bevingade ord myntade av Nisse).

Senast redigerad av svenolov den 2013-05-01 klockan 21:55.
svenolov besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:32.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009