![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
Registrera | Members Area | FAQ | Medlemslista | Community-ware/Modell-shop | Sök | Dagens inlägg | Markera forum som lästa |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
|
![]()
Ett dilemma med uppdateringen av tavelpaktet:
När vi ändå är på och grejar med tavlorna igen så är det lika bra att få det rätt och riktigt. Men vi har upptäckt (eller snarare tröttnat på, då vi vetat om det sedan tidigare) att väldigt många av tavlorna har felaktiga standardhöjder, alltså den höjden som de har när de sätts ut. Lutnings- och kilometertavlorna är båda exempel på detta då de är för låga när de sätts ut. Visst, bara att uppdatera det då! Nja, för om vi höjer standardhöjden så kommer även höjden på alla redan utsatta tavlor att höjas lika mycket. Och då det kan fela på någon meter så behöver tavlorna på gamla banor justeras ned igen i höjdled för att inte vara på tok för höga. Så vi har två val: 1. Låt det vara! Tavlorna har felaktiga/dåliga standard-värden. Det innebär att tavlorna på gamla banor ser likadana ut som förut, inga justeringar kommer att behövs där. Nya tavlor måste dock justeras då deras standardhöjd ofta är fel. 2. Rätt ska vara rätt! Byt till standardhöjd på alla tavlor. Nyuppsatta tavlor får direkt korrekt standardhöjd och behöver i regel inte justeras. Tavlor på gamla banor kommer att höjas lika mycket som standardvärdet var fel, vilket betyder att de i många fall behöver justeras höjdledes nedåt. Löses dock enkelt genom att trycka på återställ standardhöjd på höjdknappen i propertyrutan. Vi lutar åt det andra alternativet, även om det innebär lite merjobb för er byggare som redan har byggt banor. Belöningen kommer i form av att höjden blir korrekt på nyuppsatta tavlor. Och i jämförelse med föregående uppdatering så är det ju inte särskilt svårt att åtgärda detta. Inga tavlor behöver bytas ut, utan det är bara att fixa till det med en knapp. Det andra alternativet innebär också att vi kan fixa att höjdmåttet är fel. Det mäts inte från rälsöverkant utan från 3 decimeter under rälsöverkant vilket är hur Trainz har spåren orienterade. Så har vi några åsikter om detta?
__________________
-k- |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
|
![]()
Kan tre decimeter hit och dit spela någon roll för en lokförare i ett Trainz-lok? Lappri skulle Kalle Dussin nog ha sagt.
Nisse |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Veteran
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
|
![]()
Rätt ska väl vara rätt, om ni frågar mej.
Det verkar ju dessutom vara en baggis att justera gamla tavlorna, så jag röstar på alt.2.
__________________
Ekan |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
|
![]()
Misstänker att alla eftersträvar verkligheten, så mycket det går.
Så jag ser ju helst alternativ 2.
__________________
Bengan |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
![]() Citat:
Karl XII må muttra bäst han vill, han fick väl aldrig förmånen att se dessa tavlor från ett ångloksfönster med dess begränsade sikt !
__________________
![]() "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn ![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
|
![]()
Men i sådana fall så kör vi på alternativ två! Efter en snabb koll på WNJ efter att jag justerade de äldre talvorna så verkar det inte särskilt mycket jobb att åtgärda det.
__________________
-k- |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
|
![]()
Äntligen lite nya grejer på hemsidan!
* SJ G3, godsfinka av 1898 års modell Eller nya och nya. En gammal modell i ny tappning som ni som följt med i byggtråden vet. Nu mer korrekt mot hur vagnarna såg ut fram till 30-talet. Vagnarna har också fått LOD för att ni ska kunna köra runt med riktigt långa godståg och nya texturer, baserade på Ekans repaints av mina originaltexturer som sedan jag gjort en repaint på. I vanlig ordning så ingår det ett dokumentationsblad för de som är intresserade av siffror och årtal. ![]()
__________________
-k- |
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | |
Medlem
Reg.datum: Nov 2016
Ort: Vänersborg
Inlägg: 603
|
![]() Citat:
Äntligen som jag har längtat efter dom, nu ska det köras godståg ![]() ![]()
__________________
Stinsen Brinner för Bergslagernas Järnvägar. ![]() ![]() Edwin Bohm |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#9 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
|
![]()
Mer saker för godståg idag. Dock av lite modernare årgångar:
![]() * Z65 lokomotor med flera olika målningar * Tankvagnar för frätande vätskor
__________________
-k- |
![]() |
![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|