Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Microsoft Trainsimulator / Open Rails > Landskapsdesign - MSTS / Open Rails

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2005-11-04, 17:01   #1
Lokförarn
Medlem
 
Reg.datum: May 2005
Inlägg: 454
Standard Lite mera bilder

Nu när jag har hållit på med linjen ett tag så måste jag säga att så mycket fel som jag mins att det var på den
är det inte.
Faktiskt en riktigt trevlig linje.

TW
Bifogade bilder
   
Lokförarn besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2005-11-04, 17:14   #2
Freddie
Junior Member
 
Reg.datum: Aug 2002
Ort: , , .
Inlägg: 10
Standard Installation

Hejsan
Tänkte höra om det är någon som har beskrivningen på hur man ska installera VHJ för jag har formaterat om hårddisken och hittar inte beskrivningen på någon cd.
Tack på förhand.
Fredrik
Freddie besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2005-11-04, 17:45   #3
Lokförarn
Medlem
 
Reg.datum: May 2005
Inlägg: 454
Standard VHJ install

Ja gör följande ;

Bifoat från Read me files VHJ. (EJ min text)



TW

Hej, hoppas att det ska gå bra att installera VHJ. Jag har valt att ej packa rutten så du får ägna en stund åt att packa upp och kopiera en del filer innan du kan börja.

Om du följer denna beskrivning så bör det dock fungera. Börja gärna med att köra en defragmentering på den hårddisk du har MSTS på. Denna installation kräver ca 688 MB om du laddar ner samtliga sex zip-filer., Har du samtliga originalrutter installerade kan du strunta i att ladda ned filen ” Textures standard MSTS”. Anledningen till det är att jag har använt en hel del objekt ifrån dessa rutter, så istället för att ladda ner denna fil kan du kopiera dem själv från respektive rutts textures-katalog. OBS SAMTLIGA TEXTURER!

Börja med att extrahera, packa upp, ”Del 1 Train simulator” denna fil innehåller hela katalogstrukturen för MSTS som ligger efter ”Microsoft games”. Om du har en standard installation ser det troligtvis ut så här:
C:\Programs\Microsoft Games\Train Simulator \Global
\Routes
\Sounds
\Trains
\osv osv
Den katalogstruktur du nu har innehåller följande underkataloger i Train Simulator katalogen; \Global, \Routes, \Sounds, \Trains. Börja med katalogen \Routes. I denna finner du en katalog som heter VHJ, denna katalog skall flyttas eller kopieras till motsvarande plats i MSTS. ( här har du kanske de sex originalrutterna och JBJ och andra rutter du brukar köra på.) Kopiera eller flytta sedan de filer som ligger i katalogerna \Global, \Sounds, \Trains till respektive katalog.

Dessa filer lägges i samma underkatalog, exempelvis train simulator\global\textures. Om du inte gör detta kommer du att få ett felmeddelande när du kommer till stålverket i Helsinghamn. Sedan gör du samma sak med de filer som ligger i soundmappen. De skall ligga i train simulator\sound. Osv I Sounds katalogen finner du exempelvis svenskt avgångsmeddelande etc.

Katalogen ”Trains\consist” innehåller de consist du behöver ha för att köra de medföljande aktiviteterna.

Nu är du nästan färdig! Det som är kvar att göra är att packa upp del 2, 3, 4, 5 och eventuellt del 6 och kopiera eller flytta samtliga filer till:
C:\Programs\Microsoft Games\Train Simulator\Routes\VHJ\Textures
Del 3, 5 och 6 innehåller underkataloger med nattexturer och årstidstexturer. Dessa skall vara kvar i sina respektive kataloger, så ta hela katalogen ”Snow” exempelvis och lägg den i underkatalogen ”Textures”. Om du är osäker på hur de olika katalogerna ligger så kan du alltid titta på andra rutter du har.

Hoppas att allt gick bra. Hoppas nu att du får många trevliga timmars körning på VHJ. Hör gärna av dig till mig med synpunkter och erfarenheter.
Lokförarn besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2005-11-04, 19:25   #4
Freddie
Junior Member
 
Reg.datum: Aug 2002
Ort: , , .
Inlägg: 10
Standard Tack

Jag vill tacka för hjälpen, det fungerade bra.
Freddie besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2005-11-08, 17:39   #5
Lokförarn
Medlem
 
Reg.datum: May 2005
Inlägg: 454
Standard Ett par bilder till

Inget särskilt

TW
Bifogade bilder
    
Lokförarn besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:23.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009