![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: May 2005
Ort: Sweden
Inlägg: 170
|
![]()
Väldigt enkelt om man bara har ett program som klarar av att spara bilder till en 24 bit uncompressed TGA fil. Tyvärr vet jag inte några gratis program som klarar av det, men det vet säkert någon annan.
Det man gör är att lägga till en bild under den riktiga bilden kan man säga, kallad alpha channel, eller mask. Väl där väljen man en färg från svart-vitt, och målar där fönstret ska vara, svart blir helt genomskinligt, med grått blir får fönstret en tonad effekt, och vitt gör fönstret som på bilden, utan någon effekt. Ett tips är att kopiera den riktiga bilden till alpha kanalen, så blir det lite enklare att måla ut var fönstret är.
__________________
![]() |
![]() |
![]() |