![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 | |
Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
|
![]() Citat:
Att bygga en ihop en dator själv är inte särskilt svårt. Det är ju inte så många delar! Kolla denna guide (finns nog fler guider på nätet): http://hem.passagen.se/yogabear/ Annars kanske du känner nån som kan!? Har inte köpt nån dator i delar av Komplett, men flera av deras uppgraderingspaket (1 Intel och 2-3 AMD) och dom har fungerat bra!
__________________
Mvh Pirpen Senast redigerad av Pierre den 2008-12-16 klockan 16:46. |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
|
![]()
Hitta en bättre guide: http://archive.64bits.se/guider/pcbyggarskola/
__________________
Mvh Pirpen |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem
|
![]()
Komplett.se är det naturliga valet. Men är du osäker är det bara att gå til lden lokala datorbutiken. Men du får mest för pengarna på Internet.
![]()
__________________
You'll Never Walk Alone
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem
Reg.datum: Aug 2007
Ort: Borlänge
Inlägg: 480
|
![]()
Tack för era svar.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |
Hedersmedlem
Reg.datum: Sep 2001
Ort: Vendelsö
Inlägg: 4 502
|
![]() Citat:
Jag kontrar därför med ett motförslag på samma peng och Komplett nu igen, men färdigbyggt m garanti och support: http://www.komplett.se/k/config.aspx...SystemId=10323 Intel Core2, med socket 775, ger dig en utmärkt möjlighet att om så behövs enkelt kunna uppgradera processorkraften bara genom ett processorbyte, om du om nått år eller så skulle behöva. PCIe ger dig såklart möjligheten at byta grafikkort till vassare grejjer senare. Uppgraderingsmöjligheten tycker jag är en väsentlig faktor när man köper ny burk, särskilt när det finns en budget att hålla sig till. Vi som roar oss med tågsimulatorer kommer nog alltid vara hungriga på mer kraft, även om TRS2009 är effektivare och ger bättre flyt, så med tiden kanske man vill ha bättre iallafall. Det som innehålls i denna konfig är utmärkt som det är, möjligtvis skulle jag addera 300 spänn på att få ett lite vassare grafikkort, ett 9800GT istället för 9600GT, om budgeten tål det. En burk som kan leva länge för dig tror jag och klarar jobbet med simulator-program utmärkt. ![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
|
![]()
Elgiganten datorn verkade inte dum, fast jag håller mig borta från sånt som det står Compaq, HP, Dell eller nått annat på...skulle hellre ta den Mazz rekomenderar och lägga på till ett 9800GT kort!
Mazz: Klicka på fliken Specifikation. Grafikkortet är ett ATI Radeon HD 3650...
__________________
Mvh Pirpen |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem
Reg.datum: Aug 2007
Ort: Borlänge
Inlägg: 480
|
![]()
Tack för era svar. Ni anser alltså att man får mer dator från exempelvis Komplett? I den ni länkade var det så vitt jag kunde läsa 2GB RAM, och 4 i den andra. Spelar det stor roll? Kanske var RAM-minnet kasst i den första, vad vet jag.
![]() Kommer mestadels spela Trainz och lite andra äldre spel. De nyare har jag Xboxen till, så uppgradera datorn är nog inte nåt som blir aktuellt på ett tag iaf. ![]() |
![]() |
![]() |