Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2009-03-27, 15:17   #1
Bengan
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
Standard

Hoppar mellan TRS2004 och TS2009.

Jag föredrog TRS2004 framför TRS2006. Det berodde på, att cmp allt för ofta hängde sig och tog allt för lång tid på sig, för att uppdatera databasen för mig.

Tycker att TS2009, fungerar betydligt mycket bättre på den punkten.

Men som Janne skriver. Allt för mycket, rött och gult. Ändå mycket matrial som fungerar. Så man vet varken ut eller in. Men detta blev man ju van vid, redan med TRS2006.

Så för min del, så blir det nog allt mer TS2009. Då jag tycker, att det är en betydligt mycket större skillnad än mot TRS2004 och dom problemen som jag hade med TRS2006, har jag knappt märkt av i TS2009.

Det som retar mig mest, just nu med TS2009.
Är att screenshotsen blir i jpg och inte i tga.
Tyckte först, att det var kanonbra att det blev jpg. Men har ändrat åsikt på den punkten, bildkvalitén är rent ut sagt, förjävlig.
__________________
Bengan
Bengan besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2009-03-27, 16:23   #2
Janne
STW-member
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Vagnhärad, Sweden.
Inlägg: 2 299
Skicka ett meddelande via Yahoo till Janne
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Bengan Visa inlägg
Det som retar mig mest, just nu med TS2009.
Är att screenshotsen blir i jpg och inte i tga.
Tyckte först, att det var kanonbra att det blev jpg. Men har ändrat åsikt på den punkten, bildkvalitén är rent ut sagt, förjävlig.
Det där har jag inte riktigt förstått vitsen med, att byta från tga (loss less format) till jpg som aldrig kan bli lika bra som tga.
__________________
Janne
Admin Svenska 3D-Tåg

- Det är bara döda fiskar som flyter med strömmen.
Janne besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2009-03-27, 17:38   #3
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Janne Visa inlägg
Det där har jag inte riktigt förstått vitsen med, att byta från tga (loss less format) till jpg som aldrig kan bli lika bra som tga.
Gissningsvis det att JPG är komprimerad och tar många gånger mindre plats. Dels också för att flera program stödjer JPG än TGA.
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2009-03-27, 16:25   #4
Kristian
Tidigare Krille400
 
Reg.datum: Oct 2004
Inlägg: 1 020
Standard

Jag använder TRS2004 p.g.a. att jag helt enkelt är väldigt nöjd med den. Visst, de nya vägskydden fungerar bara i TRS2006, så av det skälet har jag även den installerad och spelar på den lite då och då.
Kristian besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:35.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009