![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
|
![]()
Hoppar mellan TRS2004 och TS2009.
Jag föredrog TRS2004 framför TRS2006. Det berodde på, att cmp allt för ofta hängde sig och tog allt för lång tid på sig, för att uppdatera databasen för mig. Tycker att TS2009, fungerar betydligt mycket bättre på den punkten. Men som Janne skriver. Allt för mycket, rött och gult. Ändå mycket matrial som fungerar. Så man vet varken ut eller in. Men detta blev man ju van vid, redan med TRS2006. Så för min del, så blir det nog allt mer TS2009. Då jag tycker, att det är en betydligt mycket större skillnad än mot TRS2004 och dom problemen som jag hade med TRS2006, har jag knappt märkt av i TS2009. Det som retar mig mest, just nu med TS2009. Är att screenshotsen blir i jpg och inte i tga. Tyckte först, att det var kanonbra att det blev jpg. Men har ändrat åsikt på den punkten, bildkvalitén är rent ut sagt, förjävlig.
__________________
Bengan |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
STW-member
|
![]()
Det där har jag inte riktigt förstått vitsen med, att byta från tga (loss less format) till jpg som aldrig kan bli lika bra som tga.
__________________
Janne Admin Svenska 3D-Tåg - Det är bara döda fiskar som flyter med strömmen. |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
|
![]()
Gissningsvis det att JPG är komprimerad och tar många gånger mindre plats. Dels också för att flera program stödjer JPG än TGA.
__________________
-k- |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Tidigare Krille400
Reg.datum: Oct 2004
Inlägg: 1 020
|
![]()
Jag använder TRS2004 p.g.a. att jag helt enkelt är väldigt nöjd med den.
![]() |
![]() |
![]() |