![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#17 |
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
![]()
Släp station var i början slutstation på GSJ eftersom bankfyllnaden vid Munkekullen drog ut på tiden. Både Särö och Släp hade fram till 1953 egna postexpeditioner men då Särö avbemannades flyttaden posthantering för Särö till Släp och stationen bytte namn till Särö (och Särö blev Särö Västerskog).
Stationen är väldigt svensk i stilen och borde passa på era banor (Jag har därtill förlängt skylten som var 4 tecken lång (kort)) Väl bekomme:
__________________
![]() "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn ![]() |
![]() |
![]() |
Taggar |
byggnader, gsj, säröbaban |
|
|