Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Landskapsdesign - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2011-01-11, 18:44   #2
Mazz
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Sep 2001
Ort: Vendelsö
Inlägg: 4 502
Standard

Jag tycker i.o.f. att det är så det ska vara.

Användarna/eftermarknaden/freeware-rörelsen kommer alltid att skapa finare och mer genomarbetade add-ons än vad utvecklaren någonsin kommer ha möjlighet till. Och för min del tycker jag att utvecklaren ska nöja sig med att göra saker som håller en godtagbar standard för den som enbart nöjer sig med original utan addon av den enkla anledningen att utvecklaren bör satsa på att vidareutveckla kärnprogramvaran i stället för att försöka göra bästa add-on.

Helt enkelt för att dom är de enda som KAN utveckla kärnprogramvaran vidare, medan hela eftermarknaden KAN fylla på med nya saker. Med tanke på hur mycket tid det går åt att göra en t.ex. högkvalitativ rutt så är det bättre tycker jag att eftermarknaden ordnar det. Eftermarknaden kan dessutom "ta ut svängarna" mer vad gäller datorkraftsbehovet för rutten och kan även tillåta sig att kräva bättre datorkraft än originalet.

__________________
/Mazz

www.banbyggarna.se ... ... ... www.nbvj.se
Mazz besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:38.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009