Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Övrigt > Off-topic

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2002-12-25, 21:05   #5
Richard
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2002
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 549
Skicka ett meddelande via MSN till Richard
Standard

Här kommer en beskrivning på hur man bygger sätten till vangnen med enkla medel.



Man börgar med att bygga stomen i kartong. har inga exakta måt för det men det är bara att mäta sig till det.

När stomen är klar och limad så är det bara att klipa ut ca 2x2-3x3mm kartong bit och lima fast där dynan ska vara.
Sen tar man ett tunt fint papper och limar fast på kartong biten och i stomen (se till så att det blir som en sitt dynna)
sen är det bara att måla.(färg schema kommer senare)

Ett tips är att säta fast alla säterna på en kartong bit som man kan sätta fast med tejp i underredet. Med tanke på senare kabel dragning för el motor samt ljus.

Trevlig fortsätning.

Richard besöker inte forumet just nu  
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:56.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009