Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2011-12-12, 21:34   #1
lan
Veteran
 
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av spyfrog Visa inlägg
Man kan konstatera att forumet tycks ha brist på scriptare? Är det bara Sven-Olof som skriptar?
Svenolov är den ende experten på skript ja, men Korvtiger har börjat bli bra på vissa bitar och jag själv börjar sakta annamma det objektorienterade synsätt som är helt nödvändigt om man skall få något att fungera över huvud taget. Jag har en rätt gedigen programmerarutbildning med det var sekventiell- och möjligen procedurstyrd programmering som gällde på den tiden (sent 1800-tal ;-}
__________________


"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti
LAn
lan besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2011-12-12, 21:42   #2
Pursche
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Borlänge, , Sweden.
Inlägg: 1 808
Skicka ett meddelande via MSN till Pursche
Standard

Det finns så mycket roligt som ni laddat upp och som jag kan använda men det rullande materielet vill inte fungera i min TS12. Därav min tystnad.
__________________
M v h
/Pursche
Pursche besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2011-12-12, 21:50   #3
lan
Veteran
 
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Pursche Visa inlägg
Det finns så mycket roligt som ni laddat upp och som jag kan använda men det rullande materielet vill inte fungera i min TS12. Därav min tystnad.
OK Purshe,
valet är ditt! Det är mycket ofärdigt med TS2012 i dagsläget, TS2010 däremot fungerar i det närmaste klanderfritt nu. Det är därför vi valt att ha TS2010 som bas tills vidare. Möjligen kan TS2012 komma att fungera och bli stabilt i framtiden, vi får se?
__________________


"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti
LAn
lan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:09.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009