Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Landskapsdesign - Trainz

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2012-07-06, 09:41   #1
spyfrog
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2008
Ort: Gävle
Inlägg: 1 535
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Ursus94 Visa inlägg
En liten fråga till alla som bygger med DEM-kartor:
Hur gör ni med bangårdar som lutar för mycket? Ändrar ni landskapet så det blir bra?
Några av mina bangårdar lutar lite för mycket på sina ställen. Det blir lite jobbigt att växla på sådana bangårdar
I DONJs fall har vi försökt att platta ut dem. Det blir ogörligt med växlar mm annars enligt min mening.
spyfrog besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2012-07-06, 11:14   #2
Nils Blid
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
Standard

Jag plattar också till dem. Tänker mig att våra bangårdar bör väl i stort sett ligga vågräta - annars kan ju vagnarna rulla av sig själva. Korvtiger kanske vet mer.

Nisse
Nils Blid besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2012-07-06, 12:40   #3
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Som sagt bangårdar var normalt vågräta, men det fanns undantag, men då handlade lutningen om några enstaka promille och oftast bara på delar av bangården. Sådana bangårdar utmärktes med en tavla "Lutande bangård" och där var det extra viktigt att se till att vagnarna var ordentligt fastbromsade innan man gick hem för natten. Undantag är förstås rangerbangårdar som hade en viss lutning för att vagnarna av sig själva skulle börja rulla.
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:33.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009