Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > 3D-design - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2013-03-30, 08:39   #26
lan
Veteran
 
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Marcus Gustavsson Visa inlägg
Värt att tänka på är att hjulaxlarna ligger innanför ramen så hjulen syns bara i underkant, kollar du noga på ritningen jag skickar finns en markering precis utanför hjulen som symboliserar ramen.
Jo då, Marcus, jag är medveten om detta. Det är bara det att för att se denna "vackra(?)" boggi som jag har gjort har jag "hidden" "de yttre rambalkarna i testsyfte.

När man lagt massa timmar på att göra en boggi vill man ju gärna se den, inte gömma den bakom en plåt. Verklighet kontra fantasi igen!

På bilderna kan ni se dom på plats och även den "fenomenala" kurvtagningsförmågan eftersom löpboggierna vridpunkt ligger 1,4 m innanför hjulen.
Bifogade bilder
Filtyp: jpg lan_20130330_0000.jpg (71.7 KB, 131 visningar)
Filtyp: jpg lan_20130330_0002.jpg (74.9 KB, 130 visningar)
__________________


"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti
LAn
lan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:01.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009