Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > DTG - Train Simulator > 3D-design - DTG - Train Simulator

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2013-08-16, 21:13   #24
Hamp3
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2013
Ort: Skåne
Inlägg: 134
Standard

Hej! Tråkigt att du kört fast... Tyvärr har jag heller ingen erfarenhet av "blueprints" men jag har hittat en "Pictorial" som verkar vara en hyfsat bra steg-gör-steg guide till blueprints-skapandet.
Det jag spontant tycker ser svårast ut är att veta alla värden som skall anges, typ Wheel radius, bogey-pivot, drag-coefficient, friction etc. men en del kanske framgår i 3d-modellen och en del på Bombardiers ritningar/spec? Om inte kanske en del kan "höftas" genom att kolla på befintliga tåg/lok?

http://forums.uktrainsim.com/viewtop...?f=219&t=77375

Btw. Tror att jag hittade länken här på forumet så du har kanske redan sett den, om inte så hoppas jag den hjälper.
Lycka till!

Senast redigerad av Hamp3 den 2013-08-17 klockan 01:02.
Hamp3 besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:11.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009