Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2016-10-21, 09:58   #9
ekankal
Veteran
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
Standard

KATASTROF!!!

Det var mitt första intryck när jag installerade en rutt från TS2009 i TANE, allting var så in i h...... ljust att jag fick sätta på mej dubbla solbrillor för att inte näthinnorna skulle brinna upp .

Skämt åsido, men det är inte långt ifrån sanningen, allting var extremt ljust med standardinställningarna i TANE, inte bara importerade rutter från 2009-2012, utan även TANE's egna inbyggda rutter (om än inte lika extremt), så det första jag gjorde
var att experimentera och testa mej fram med olika enviroment-inställningar tills jag blev någorlunda nöjd.

Nu är ju smaken som baken, och inställningsmöjligheterna är ju i princip oändliga när man skruvar på alla rattar, knappar, etc i enviroment, men jag kan ju visa mina grundinställningar kl 12.00 för den som är intresserad.

Första bilden visar inställningarna för Ambient color, Sun Color resp Water color, samt hur marktexturen ser ut under vattenytan.
Som synes så har jag målat den med en MÖRK brun texture (typ gravel) för att det ska likna en lagom grumlig å/älv/vattendrag.

Resultatet syns på bild 2.

Tänk även på att valet av himmel, tid på dygnet och inställningar av himmel-färgerna påverkar utseendet på vattnet, eftersom att moln mm avspeglas på vattenytan.

Så det är "bara" att experimentera tills man hittar sina personliga favoritinställningar, men observera, att dom måste sparas i ett session (eller spara route and session som...), annars är det bara att börja om från början nästa gång ni startar rutten.
Bifogade bilder
Filtyp: jpg 2016-10-21 071209.jpg (244.4 KB, 106 visningar)
Filtyp: jpg 2016-10-21 070658.jpg (274.6 KB, 104 visningar)
__________________
Ekan

Senast redigerad av ekankal den 2016-10-21 klockan 10:51.
ekankal besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:15.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009