![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#15 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
|
![]()
Bra att det löste sig! Det är som sagt lite märkligt hur Trainz sparar datat. Själv har jag alltid en egennamngiven bas-session som jag alltid öppnar när jag ska bygga. Alla objekt sparar jag i olika route-lager, men inställningarna hamnar ju i sessionslagret automatiskt. Det gäller bara att komma ihåg att byta till route-lagret innan man börjar sätta ut saker på banan, eftersom sessions-lagret blir aktivt när man väljer Edit Session.
Men jag ser till att jag har sessionslagret låst. Då får jag upp en varningstext om jag försöker ändra på ett låst lager efter att jag laddat banan i Surveyor och kommer på så sätt ihåg att jag ska byta till route-lagret. Men det finns säkert andra, bättre sätt att göra detta på också. ![]()
__________________
-k- |
![]() |
![]() |