Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > 3D-design - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2021-05-24, 20:04   #10
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Ah, jag antar att du fattade att man kan extrapolera skalan åt andra hållet, över 12 kg/cm² på samma sätt som jag visade för under 1 kg/cm².
Ser ut att vara en inexakthet när man ritat graderingen på manometertavlan, för det är ju som du säger väldigt tydligt att 1-2 inte har samma vinkel som resten av skalan. Skalorna på manometrar ser rätt handritade ut, så det kan nog vara lite dragningar hit och dit. Jag tycker att det låter som helt rätt approach att se till att 12 kg/cm² hamnar rätt på skalan då det lär vara runt det gradtal man använder mest. (Särskilt på pannmanometern, ånglådemanometern är kanske intressantare att få det mer noga runt 2-8 kg/cm²) Jag vet inte hur exakta manometrar i ånglok faktiskt är, men jag skulle tippa på att de nog inte är så ovanligt att de kan visa något hekto eller så fel.
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:43.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009