Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Övrigt > Arkiverade forum > Virtuella Tågbolag

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2005-01-19, 18:57   #24
Pursche
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Borlänge, , Sweden.
Inlägg: 1 808
Skicka ett meddelande via MSN till Pursche
Standard

jag vill ju se en avreglerad marknad där alla kan köra överallt. Detta är dock lite problematiskt om det finns obegränsat med resenärer.
Kan man tänka sig att man som operatör mmåste öppna de stationer man kör på. Det kostar ju en slant men beroende på antalet invånare i t ex Borlänge ( om jag skulle öppna den för 1 miljon kronor så kan ju x antal % av dessa invånare bli resenärer.
Leker man med siffror skulle alltså stationen borlänge kunna ha 1000 resenärer per dag. De vill åka så billigt som möjligt. Det skulle kunna innebära att operatör 1 som har biljettpris 1 kr per kilomter och 500 platser får 500 resenärer. Det innebär också att operatör 2 som kanske har 1:50kr/km i biljettpris och 250 platser får fullt tåg. Tåg tre kostar 2 kr och 100 platser men får bara 250 platser sålda..... som ett exempel.



De andra frågorna är avancerade, jag skall fundera några dagar när jag jobbar så återkommer jag....

M v h
/Pursche
www.svttl.se
Pursche besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
SVTTL behöver en ny medarbetare. Pursche Virtuella Tågbolag 12 2004-11-11 09:07
SVTTL är buggad!!! Pursche Virtuella Tågbolag 1 2004-08-09 08:23
Diskusion: Pengarna på SVTTL. Pursche Virtuella Tågbolag 16 2004-04-13 18:44
Nya Tider på SVTTL. Pursche Virtuella Tågbolag 4 2004-03-23 17:43
Ekonomin rullar på SVTTL Pursche Virtuella Tågbolag 50 2004-02-08 09:05



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:18.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009