![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
Visa resultat för omröstning: Vill du hjälpa till & utveckla nåt område? | |||
Jag bor i byggområdet & kan tänka mig bygga nåt där.. |
![]() ![]() ![]() ![]() |
10 | 27.78% |
nej , jag bor inte inom området.. |
![]() ![]() ![]() ![]() |
26 | 72.22% |
Antal röster: 36. Du får inte rösta i den här omröstningen |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 | |
Medlem
Reg.datum: Jun 2009
Ort: Hisingen
Inlägg: 776
|
![]() Citat:
jättekul, alla får hjälpa till med de obyggda bitarna men just för tillfället är ju allt borta :/ men om vi har tur går det att lösa, annars får man börja om igen.. JIV hade ju sträcka VBG-GBG-Falköpning sen lite mot skövde även från varberg uppåt mot Borås, till Horred som längst bara som jag påbörjade (Viskadalsbanan asså)
__________________
![]() -En av grundarna- Markus Konduktör på Ringlinien Rangerförare på Spôrvägen ![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
|
![]()
Felet är solklart, bara att läsa! Något är fel med mapfile.tmp, så det är bara att öppna asseten i explorer och kolla över den filen. Enligt felmeddelandet skall den vara av fel filtyp. Kollade med en av mina banor och på den finns det ingen fil med den ändelsen. Kolla så att följande finns:
mapfile.bmk mapfile.gnd mapfile.lyr mapfile.obs mapfile.trc mapfile.trk Den av dessa som förmodligen saknas är den som blivit fel. Dra en säkerhetskopia på mappen innan du gör något och byt sedan helt enkelt filtyp på .tmp-filen till den av de ovan listade som saknas.
__________________
-k- |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |
Medlem
Reg.datum: Jun 2009
Ort: Hisingen
Inlägg: 776
|
![]() Citat:
![]() ![]() Uppdaterar just nu alla stationer och sträckan med mer detaljer. Saknar dock typ stationshus som Alingsås, Herrljuga, Falköpning mm. men det kommer väl med tiden till trainz.. Lägger nog upp lite bilder senare på projektet ![]()
__________________
![]() -En av grundarna- Markus Konduktör på Ringlinien Rangerförare på Spôrvägen ![]() Senast redigerad av GBGtram den 2012-10-16 klockan 21:26. |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem
Reg.datum: Jun 2009
Ort: Hisingen
Inlägg: 776
|
![]()
Nu går det äntligen, för första gången i trainz historien(?) att köra mellan Göteborg - Varberg på en detaljerad, ATC säkrad sträcka! ( jobbar på landsapet mellan Kungsbacka och Varberg, jobbar jag än på. Funderar snart på att släppa den rutten, för de känns som de är en bristvara med svenska verklighetsrutter. VBG- GBG har jag kollat på yotube videor, uppdaterade kartor mm, så allt blir rätt. Sedan om man vill norrut så går de att komma till Skövde från Gbg.
![]() Lite bilder nu. 1 Kungsbacka. Pendeltåget har precis avgått och Öresundståget från Varberg väntar på grönt ljus. 2 Varberg. Ett Öresundståg mot Göteborg väntar på avgång och ett pendeltåg från Borås kommit in, via den långa men dåliga Viskadalsbanan 3 Göteborg, Olskroken. Kollektivtrafiken har bra flyt nu i stan. Spårvagnarna, Regina tåget och Intercity tåget från Kalmar/Borås närmar sig Centralen. 4 Göteborg Central. Håller fortfarande på att lägga till mer detaljer. ![]()
__________________
![]() -En av grundarna- Markus Konduktör på Ringlinien Rangerförare på Spôrvägen ![]() Senast redigerad av GBGtram den 2012-12-27 klockan 22:16. |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem
|
![]()
WOW Så snyggt!!! Fantastiskt!!!
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem
Reg.datum: Apr 2005
Ort: GBG
Inlägg: 44
|
![]()
Riktigt, riktigt snyggt!!!
bor själv lite utanför GBG men säg till ifall ni behöver hjälp med något, tex bilder m.m. ska bli kul att testa GBG-VBG när ni väl släpper den biten, btw vilken Trainz version satsar ni på att släppa allt i? Mvh/Rekin |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
![]()
Som gammal Mölndäling, Göteborgare och Kungsbackabo känner jag äntligen igen mig i Trainzlandskapet!!! Nu får jag väl försöka leta rätt på mina påbörjade byggen av Skansen Lejonet, Varbergs station, Anneberg m.m.
När Svenolov blir klar med det svenska signalsystemet kanske vi äntligen får ett stycke svensk stambana, fullt säkrad och realistiskt byggd. Ett superinitiativ, Markus ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
__________________
![]() "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn ![]() |
![]() |
![]() |